بورس ایران|شاخص بورس|اخبار بورس

جدیدترین اخبار و مقالات بورس و اوراق بهادار , شاخص بورس و سهام

سرمایه گذاران : در انتظار کاهش واقعی نرخ سود بانکی

پایان مهلت تسویه اعتبارات شرکت های کارگزاری و تزریق نقدینگی جدید از سوی شرکت های کارگزاری

یکی از دلایل روند صعودی قیمت ها در روز گذشته به شمار می رود. این در حالی است که موضوع امکان تداوم روند مثبت شکل گرفته در بورس قابل پیش بینی نیست و به بسیاری از عوامل و شرایط بستگی دارد.

100539_419

معاملات بازار سرمایه در اولین هفته از مهر ماه جاری با روند صعودی اغلب گروه ها سپری شد و در شرایطی که مهلت تسویه اعتبارات شرکت های کارگزاری به اتمام رسید، انتشار اخبار مثبت از سفر رییس جمهور کشورمان به نیویورک در کنار انعقاد قرارداد هواپیمایی ایرباس با شرکت بوئینگ سبب شد تا سهامداران طی روز گذشته بازاری سراسر سبز را به نظاره بنشینند. در این شرایط این سوال مطرح می شود که آیا این روند صعودی شکل گرفته طی روزها یا ماه های آتی ادامه دار خواهد بود و نیمه دوم سال جاری در بورس از نگاه کارشناسان چگونه برآورد می شود؟

در همین ارتباط، مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه گذاری هدف حافظ  عنوان کرد: پایان مهلت تسویه اعتبارات شرکت های کارگزاری و تزریق نقدینگی جدید از سوی شرکت های کارگزاری یکی از دلایل روند صعودی قیمت ها در روز گذشته به شمار می رود. این در حالی است که موضوع امکان تداوم روند مثبت شکل گرفته در بورس قابل پیش بینی نیست و به بسیاری از عوامل و شرایط بستگی دارد.

رضا زنگنه با بیان اینکه شرایط بازار سرمایه در نیمه دوم سال جاری بسیار بهتر از نیمه اول خواهد بود، ادامه داد: کاهش نرخ سود سپرده های بانکی و نیز بهره تسهیلات بانکی یکی از مواردی است که فعالان بازار سرمایه منتظر آن هستند. چرا که در شرایط فعلی نرخ سود سپرده های بانکی از سوی اغلب بانک ها بالا اعلام می شود و سرمایه گذاران با منابع مالی قابل توجه می توانند بازدهی قابل قبول بدون ریسک از سپرده گذاری در بانک بدست آورند.

در این شرایط اوراق مشارکت نیز در بازار سرمایه با سودهای قابل توجه ۱۹ تا ۲۱ درصدی عرضه می شود و همه عوامل مذکور سبب شده تا بورس جایگاه اصلی خود را میان سرمایه گذاران پیدا نکند.

وی افزود: امیدواریم تا نرخ سود سپرده های بانکی و اوراق مشارکت به صورت واقعی رخ دهد و در صورت تحقق آن می توان گفت اتفاق خوبی برای رونق بازار سرمایه خواهد بود که البته با توجه به وجود مشکلات عمیق بانکی تحقق آن کمی دور از انتظار است.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص گروه های پر پتانسیل بورس اظهار داشت: به نظر می رشد شرکت های فعال در گروه معدنی و فلزات اساسی با توجه به رشد قیمت های جهانی در نیمه اول امسال از پتانسل رشد سودآوری برخوردارند و بموجب آن گزارش های مناسبی از عملکرد میاندوره ای شش ماهه اول خود منتشر می کنند که به طور قطع این امر بر روند قیمت سهام آنها اثر گذار خواهد بود. از این رو می توان گفت گروه مذکور از لحاظ بنیادی و حجم معاملات از پتانسیل رشد سودآوری و صعود قیمت سهام برخوردار است.

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه گذاری هدف حافظ در خصوص گروه پالایشی گفت: شرکت های فعال در گروه پالایشی همواره به روند بهای جهانی نفت وابسته هستند و افت و خیز قیمت ها در بازارهای جهانی بر روند سودآوری آنها اثر گذار است و فعلاً تغییر با اهمیتی رخ نداده است.

ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!